Nemohu se spojit s SMTP serverem

Otázka:

Při odesílání pošty z desktop PC (Windows) používám smtp.jinonice.cz a vše chodí. Problém je ale při použití mobilního zařízení:
U notebooku, který často tahám do práce, se pojím do firemní sítě přes VPN a používám náš firemní server, tohle funguje taky bez potíží prakticky odkudkoliv (tedy i v jinonice.cz)
U mobilu ev. tabletu (Android) je problém. Při odesílání kdesi z terénu používám přes 3G náš firemní smtp server. Jenže pokud jsem doma a zapnu na mobilu wifi, mám smůlu. Při odesílání jde zpráva přednostně přes wifi a jinonice.cz to nepustí dál.

Odpověď:

o.s.jinonice.cz blokuje SMTP port 25 pro odesílání pošty. K blokování portu 25 dochází z bezpečnostních důvodů, v takovém případě Vám umožnujeme připojení k vlastnímu SMTP serveru (smtp.jinonice.cz), který v naší síti využíváte. Velice zajímavý článek k přečtení k tomuto problému je zde – http://mobil.idnes.cz

Řešení:

Používat zabezpečený kanál k přenosu mailu, SSL, TLS (vysvětlení co to je http://cs.wikipedia.org/wiki/Transport_Layer_Security) – nastavit zabezpečený odchozí SMTP server na port 465 Téměř každý freemail službu zabezpečeného smtp nabízí, dokonce i u nás si můžete požádat o usera a odesílat poštu z celého světa a jakéhokoliv providera. Pro příklad zde dávám odkaz na seznam.cz http://napoveda.seznam.cz

Pokud by jste měli najasnosti nebojte se zeptat, případně se za námi zastavit na Radě sdružení.