Připojení více počítačů – vlastní síť

Tento návod slouží pro představu, co je potřeba pro to vše udělat. Pro jednoduchost je popsána instalace v panelovém bytě, kde je síť přivedena kabelem z chodby. V případě wifi se to zase až tak neliší … jenom ten kabel vede z "přijímacího zařízení" a ne od dveří.

Každý počítač (obecně zařízení, nemusí to být nutně klasický počítač nebo notebook) musí mít vlastní nastavení IP adresy. A to i v případě občasného, netrvalého připojení.

PŘIPOJENÍ PŘES SWITCH (ROZBOČOVAČ)

Pokud tedy potřebujete připojit další zařízení – je nutné požádat o další ipadresu. To se dělá jednoduše – emailem na adresu sdružení. Počítačová síť ethernet (existují i jiné, ale to lze zanedbat, u nás se nepoužívají). Jeden kabel propojuje vždy pouze dvě zařízení. Je-li tedy potřeba připojit druhé (a další) je potřeba vytvořit další hvězdu na místě za pomoci dalšího elektronického zařízení. K tomu slouží switche (rozbočovače),. Vyrábí se ve spoustě velikostních, výkonostních i cenových variantách. Od 5 portů (zásuvek) po stovky. Pro domácí využití lze uvažovat o pěti, osmi a šestnácti portových variantách a to těch laciných (cca od 300,- do 1200,-). Zakoupit lze pravděpodobně v jakémkoliv počítačovém obchodě, kde jsou většinou schopni vyrobit i kabeláž na míru.

A teď už je to jednoduché. Na konec kabelu, co vede do bytu se připojí tento switch a z něj povedou nové kabely do každého z počítačů. Switch lze samozřejmě v bytě nainstalovat kdekoliv, lze nalézt možná i lepší místo (aby se lépe tahaly kabely). V tu chvíli se projeví výhoda těch uživatelů, kteří nechtěli ušetřit stovku za zásuvku hned za dveřmi bytu – lze vyměnit i kabel vedoucí z této zásuvky a tak lépe zorganizovat kabeláž po bytě. Je také nutné myslet na to, že switch je napájen z elektrické sítě (většinou malým externím zdrojem). Menší varianty switchů lze napájet i po datovém kabelu z větší vzdálenosti, ovšem to trochu prodražuje (o pár stovek v případě kratších vzdáleností, až po cca tisícovku v případě vzdálenosti větší než přibližně 30m), tedy pak není potřeba přívod el. energie přímo v místě instalace switche.

POZOR nikdy se nesmí zapojit oba konce jednoho kabelu do stejného zařízení! Tím vznikne smyčka, která způsobí naprosté zahlcení veškerých závislých zařízení! A to teoreticky včetně např. společného přístupového bodu v případě wifi připojení uživatele, nebo ostatních switchů po domě! Tedy třeba až několik desítek uživatelů! 

Zapojení kabeláže se není třeba bát. Ty konektory nelze zasunout špatně a je naprosto fuk, do kterého portu (zdířky) se to strčí. Jenom je potřeba se chovat ke kabelu trochu slušně a nezlomit ho, nepřetrhnout, a natáhnout ho tak, aby nehrozilo poškození třeba zavřenými dveřmi, nebo častým šlapáním nohou … nebo židlí.

PŘIPOJENÍ PŘES ROUTER (NAT)

Připojení přes router je skoro totožný jako přes switch, ale v tom rozdílu, že nemusíte žádat o další ipadresu. Router připojujete stejným způsobem jako switch, ale na rozdil od switche umí router překladat ipadresy – což znamená, že do WLAN zásuvnky zapojíte přívod od internetu a do LAN zásuvek Vaší síť.

Na routeru pak nastavíte konfiguraci WLANu a LANu.

WLAN nastavení je ipadresa která Vám byla přidělena a na LAN nastavíte rozsah ipadres Vaší domácí sítě. Nastavení jednotlivých typů routerů a jejich konfiguraci určitě naleznete na internetových stránkách.

Pokud připojujte vlastní domácí síť do sítě sdružení přes tzv. router a natujete – nenastavujte nikdy rozsah ip adres ve své vlastní síti v rozsahu 10.X.X.X

Pro vlastní sít používejte rozsah ip adres 192.168.X.X s DNS naší sitě (10.13.82.254 a 10.13.82.250)

Důvodem je, že rozsah ip adres 10.X.X.X používá CZFree – pokud tedy nastavíte svoji domácí síť také v tomto rozsahu nemusi Vám spravně fungovat připojení – více informací najdete na CZFree.net.

Další výhodou routeru je, že se prodávají s WIFI, kde máte možnost se připojit jak klasickým kabelem tak wifi (vytvořit tzv. APčko) . Tedy pro připojení počítáčů přes kabel a zároveň notebooku přes wifi

Po fyzickém zapojení kabelů se již pouze nastaví ipadresa na novém počítačii pokud jste na routeru nenastavili tzv. DHCP, které přiděluje ipadresy aut. sám
Je potřeba též myslet na to, že jakákoliv překážka v cestě signálu může naprosto znemožnit příjem. V rámci běžné místnosti to poznat být nemusí, ale pokud už je v cestě zeď (nedejbože železobeton), nebo strop, nikdo nikdy nezaručí, že to bude fungovat. To lze řešit jedním jediným způsobem – vyzkoušet.

A zde platí více než jinde – nastavit by to měl někdo, kdo tomu rozumí. Už to není jenom o tom, nastavit IP adresy. Ale také zvolit vhodné šifrování přenosu – nejčastěji WPA2-PSK, cokoliv horšího (WEP, WPA) je špatné, jednoduše nabouratelné. Asi by se nikomu nelíbilo, kdyby někdo načerno připojený k domácí wifi (při troše snahy se to povede i na poměrně velkou vzdálenost, nemusí to být zrovna soused) sdílel zákonem chráněné soubory (programy, hudbu, filmy).

UPOZORNĚNÍ: Nikdy nenastavujte na domacím routeru DNS servery vlastní, ale vždy aby router přiděloval Vašemu zařízení DNS naší sitě (10.13.82.254 a 10.13.82.250) – vyhnete se tak problémům, kdy Váš router uloží do cache paměti stránku na kterou Vás bude připojený počítač odkazovat při zadání jakekoliv internetové adresy.