Upozornění na ransomware – "šifrovací virus" | Spolek jinonice.cz

Upozornění na ransomware – „šifrovací virus“

Upozorňujeme na probíhající vlnu útoků tzv. ransomware, tedy škodlivého kódu, který šifruje uživatelská data (soubory Office, obrázky, fotky a podobně) a následně požaduje zaplatit výkupné.

Ransomware se šíří v emailových zprávách, které obsahují jako přílohu dokument aplikace Word (přípona doc), nebo obsahují odkaz na "úložiště Dropbox" (pochopitelně jde opět o podvržený odkaz, který se jen tváří jako odkaz na Dropbox), v předmětu a v textu emailu se vyskytují slovní spojení "bezpapírová faktura", "elektronická faktura" nebo "Veškeré informace o faktuře". Email může vypadat například takto:

1. Se škodlivým odkazem

2. Se škodlivou přílohou

(na obrázku byla vyretušována skutečná jména a emailové adresy)

Pokud na podobný email narazíte, v žádném případě se nepokoušejte otevřít přílohu či klikat na odkaz a email ihned smažte!! V případě, že zpozorujte "podezřelé chování" (například na ploše uložené soubory aplikace Word či Excel změní vzhled ikony), raději počítač ihned vypněte a požádejte o odbornou pomoc.

V případě, že se chcete více vzdělávat (na co si dávat pozor v dnešní době informačních technologií), tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám nabídneme možnosti v závislosti, zda se jedná o společnost nebo soukromou osobu.

Označeno v Novinky, Upozornění

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*